KOŽA Z DRUHEJ RUKY

2019-03-30


Na Instagrame občas zachytím diskusiu ohľadom nosenia kožuchov a kože z druhej ruky. Táto kontroverzná téma dokáže ľudí rozdeliť na dva tábory, ktoré si pevne stoja za svojim. Ja síce nie som veganka ale takisto nechcem podporovať výrobu kožuchov a oblečenia z kože a žiadne si ani nekupujem, no priznám sa, že z druhej ruky nosím kožu takmer každý deň a to najmä v sychravom období, ktoré občas zažívame aj v jari. Nosenie kože z druhej ruky teda podporujem a hneď vám aj poviem prečo.kvalita
Toto je pre mňa asi ten najdôležitejší dôvod, prečo rada a často nosím kožu. Je síce pravda, že existuje aj umelá koža, ktorá je synteticky vytvorená, ale väčšina koženkových materiálov jednoducho nevydrží tak dlho, ako pravá koža, ktorú skrývajú v šatníku možno ešte naše staré mamy. Mám niektoré veci, ktoré nosila moja mama ešte pred 40 rokmi a stále vyzerajú ako nové, a v niektorých prípadoch aj lepšie, keďže koža pekne starne. Kožené veci sú vážne odolné, najmä tie, ktoré boli vyrobené ešte za čias našich rodičov, keďže v dnešnej dobe rýchlej módy dokážu aj z kože urobiť nekvalitný materiál.
 
z druhej ruky
Verím taktiež, že nosením kože, ktorá bola vyrobená aj pred 50 rokmi v iných podmienkach ako dnes, nepodporujem dnešné moderné reťazce, ktoré z vyrábania kožených vecí iba ťažia. V minulosti sa totiž veľa vecí vyrábalo dlhšie a ručne. Naši rodičia a starý rodičia si na nich dlho šetrili, aby si mohli takýto kožený kúsok kúpiť. Taktiež tým nepodporujem kúpu nového šatstva, koré by vytvorilo len ďalší odpad, ale nosím staršie veci znova a recyklujem, čo je pre mňa v poslednej dobe veľmi dôležité.


prístup k pomalej móde
Môj prístup sa pri kupovaní z druhej ruky naozaj zmenil a najlepšie sa to dá ukázať práve na koži. Keď si ju totiž kúpim v sekáči alebo ju zdedím, neskutočne si ju vážim, starám sa o ňu, aby vyzerala pekne a aby som ju mohla nosiť nielen ja každý deň, ale dúfam, že aj moji potomkovia v budúcnosti. Pre mňa sú takéto kvalitné a pohodlné veci rodinným pokladom, ktorý mi bol predaný jednou generáciou a ja to chcem posunúť ďalej.

cena a dostupnosť
Kožené veci nájdete takmer v každom sekáči a taktiež za dobrú cenu. Ja som väčšinu kožených vecí zdedila, no jednu vec som si pred mesiacom zakúpila. Je to táto kožená dlhá bunda. Ja som kožené bundy nikdy nemala veľmi v láske, lebo v obchodoch som vždy videla len tie motorskárske, ktoré sú na moju postavu krátke. V sekáči som však našla túto dlhšiu verziu, ktorú má snáď každá babka, čo vidím na ulici. Dala som za ňu 25 €, ale o to viac si ju vážim a za takú cenu zohnať celokoženú bundu je tiež skvelá kúpa. Počas môjho výletu v Prahe som navštívila viaceré sekáče a musím povedať, že tam sú na každom kroku vo veľkom množstve, takže sa do takéhoto niečoho oplatí zainvestovať. V sekáčoch taktiež nájdete množstvo kožených kabeliek z dávnych čias, ale oplatí sa zainvestovať aj do topánok, ktoré si svoje zažili, ale o to viac sú odolnejšie.


Čo si myslíte o nosení kože z druhej ruky vy?

2 komentáre:

  1. Môj názor na kožené veci/oblečenie je tiež dvojaký – výrobu nových topánok či kabeliek vôbec nepodporujem, no proti koži z druhej ruky nič nemám. Spĺňa to všetky moje "kritériá" – slow fashion, je to jednoznačne udržateľnejšie a kvalitnejšie. Ale neviem povedať, či by som si kúpila zo sekáča nejaký kožený výrobok, lebo zatiaľ mi v šatníku vôbec nechýbal, a tak neviem, či by som sa kúpy stránila.
    BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "SHOPPING SUSTAINABLY"

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Přiznám se, že z kůže si kupuju boty. Snažím se poslední dobou vybírat ty dražší a kvalitní, aby mi fakt vydržely nějaké ty roky, bohužela ni i když investuju přes 2000, tak některé stěží cydrží 2 roky :/. Kupuju ale kožené, protože materiály z plastu mi nepřipadají kvalitní, navíc vlastně ještě víc zatěžují životní prostředí a když už najdu nějaké boty, které se zdají být kvalitní a jsou vyrobeny s ohledem k prostředí, jsou předražené a/nebo nejsou můj styl. A na obuv z druhé ruky si fakt netroufám.
    Co se týče kabelek nebo oblečení z kožešiny/kůže, přijde mi zbytečné, aby se daná věc vyhodila, když už existuje a tak jsem jen pro další a další nošení. Dokud se neroztrhá. Protože o to jde hlavně v dnešní době především, myslím.

    OdpovedaťOdstrániť

OXFORD © 2017
Theme by Blogs & Lattes

HORE