ČO ČÍTAŤ?

2020-03-17

Občas máme chuť si niečo prečítať. Naše poličky prekypujú knihami, no my stále vymýšľame niečo nové. Niekto nevie čo na seba, aj keď má plný šatník, niekto zas čo čítať, aj keď má veľmi dlhý to read zoznam. Ja sa však s niečím takým nestretávam, vždy viem, čo si mám z knižnice požičať a taktiež sa mi zdá, že si knihy vyberám rôznorodo. Preto som sa rozhodla napísať desať tipov na to, ako sa rozhodnúť, čo čítať, keď si myslíte, že nemáte čo čítať (veľmi originálny a vôbec nie zdĺhavý názov).


Klasika je klasika
V ťažkých chvíľach a počas dlhých upršaných cestách vlakom ma vždy zachráni klasika. Neospevujú sa pre nič za nič, a preto vždy verím odborníkom a učiteľom literatúry. Ja som oboznámená skôr s klasikami britskej literatúry, ale pomaly zabŕdam aj do tých amerických. Ak poznáte nejaké zaujímavé klasiky z oblasti kanadskej, novozélandskej či austrálskej literatúry, určite mi dajte vedieť, pretože v týchto geografických šírkach sa ešte veľmi nevyznám.

Moje odporúčanie z britskej literatúry:
Pride and Prejudice, Jane Austen
Animal Farm, George Orwell
Far from the Madding Crowd, Thomas Hardy

Ponorte sa do svojho obľúbeného literárneho žánru
Určite ste si na svojej literárnej poličke obľúbili pár žánrov. Či už ide o romantické alebo hororové knihy, každý z nás sa niekde našiel. Ja som sa zamilovala do dystopických románov. Všetko to začalo knihou 1984, po ktorej sa spustil vodopád pre mňa neodolateľných dystopických diel. Do tejto kategórie dokonca patrí aj kniha, ktorú mám zo všetkých najradšej.

Moje odporúčanie dystopických románov:
A Clockwork Orange, Anthony Burgess
The Handmaid's Tale, Margaret Atwood
Brave New World, Aldous Huxley

Objavujte svet a seba samého
Milujem fikciu, rada sa prostredníctvom nej odreagujem a rada sa v nej stratím. Zistila som však, že knihy okrem relaxačnej funkcie perfektne spĺňajú aj funkciu vzdelávaciu (nečakané, však?). Literatúra faktu, ktorú som veľmi nemusela, som v posledných rokoch objavila a vďaka nej som sa toho dozvedela veľa nielen o svete, ale aj o sebe samej. Nájdite si niečo, čo vás zaujíma alebo charakterizuje a pustite sa do toho. Keďže som sa vždy zaujímala o sériových vrahov, našla som si perfektnú knihu napísanú spisovateľom, ktorý bežne píše fikciu, no napísal o skutočnej udalosti a zaobalil ju do krásne vypracovaných opisov a rozprávačských postupov. Taktiež som sa chcela dozvedieť viac o sebe ako o introvertovi, takže som sa rozhodla prečítať knihu v podobe štúdie o introvertoch a keďže sa týkala mňa, neskutočne ma to bavilo, tak sa určite nebojte objavovať aj vy.

Moja odporúčania týkajúce sa mojich záujmov:
Quiet: The Power of Introverts in a World That Can't Stop Talking, Susan Cain
In Cold Blood, Truman Capote
Sapiens: A Brief History of Humankind, Yuval Noah Harari

Zamerajte sa na spisovateľa
Určite sa vám už stalo, že ste čítali nejakú knihu a veľmi sa vám zapáčil spôsob, akým bola napísaná. Zaujal vás svet daného spisovateľa a chceli ste sa dozvedieť viac. Ja som napríklad o nejakých spisovateľoch iba počula na hodinách literatúry, no nemali sme čas sa im venovať, tak som si od nich sama niečo vo vlastnom záujme prečítala a objavila som takýmto spôsobom úžasné knihy.

Moje odporúčania na zaujímavých spisovateľov a knihy, ktoré sa mi od nich páčili:
The Noise of Time, Julian Barnes
Never Let Me Go, Kazuo Ishiguro
The Secret Garden, Frances Hodgson Burnett

Staňte sa súčasťou knižného klubu
Knižný klub je skvelý spôsob, ako sa dostať z vlastnej komfortnej zóny. Objavíte tak nové žánre, spisovateľov a aj literatúry iných krajín. Momentálne nie som súčasťou žiadneho knižného klubu, ale chodím na filmový klub a vážne ma to baví. Taktiež uvažujem o tom, že na leto nejaký ten knižný klub vytvorím online, tak mi dajte vedieť, či by niekto mal záujem zapojiť sa.

Objavujte súčasnú slovenskú literatúru
Už sme si zvykli na čítanie zahraničných kníh, či už v originálnom spracovaní alebo ich preklad. Občas je však skvelé prečítať si niečo aj zo slovenskej literatúry, najlepšie zo súčasnej slovenskej literatúry. Literatúra je totiž odraz skutočnosti a ja som si všimla, že sa viem oveľa viac stotožniť so slovenskými spisovateľmi, keďže vyrastám v rovnakej krajine. Určite sa oplatí trochu zaexperimentovať, keďže aj naša literatúra nám má čo poskytnúť.

Moje odporúčania na súčasnú slovenskú literatúru:
Letmý sneh, Pavol Vilikovský
Pes na ceste, Pavol Vilikovský
Súkromie, Ján Johanides

Cestujte prostredníctvom literatúry
Ako som spomínala, literatúra je odrazom skutočnosti. Človek sa prostredníctvom nej dozvie o tradíciách, histórii a kultúre rôznych krajín. Je preto zaujímavé prečítať si niečo aj od zahraničných spisovateľov a teraz nemám na mysli len amerických/britských autorov, keďže o nich sa dozvedáme veľa aj prostredníctvom filmov a seriálov. Ja momentálne okrem španielskej literatúry spoznávam literatúru hispanoamerickú.

Moje odporúčania na hispanoamerickú literatúru:
Cuentos de amor, de locura y de muerte, Horacio Quiroga
Crónica de una muerte anunciada, Gabriel García Márquez
El túnel, Ernesto Sabato

Vzdajte sa románu
Takmer vždy keď si chceme niečo prečítať, siahneme po románe. O básňach, drámach či poviedkach sme počuli len v škole. Ak sa teda s formátom románu trochu nudíte, vyskúšajte objavovať aj iné formy vyjadrovania pocitov a rozprávania príbehov. Ja mám veľmi rada poviedky, keďže ich aj veľa čítam do školy.

Moje odporúčania na básne, poviedky a drámy:
Leaves of Grass, Walt Whitman
Wessex Tales, Thomas Hardy
Pygmalion, G. B. Shaw

Inšpirujte sa kinematografiou
Určite ste si všimli, že sa v súčasnosti natáča veľa filmov podľa knižných predlôh. Objavila som tak množstvo diel, o ktorých som nikdy predtým nepočula. Ja si najprv zvyknem prečítať knihu a potom sa najlepšie vyberiem do kina na sfilmovanú verziu. Treba však knihu a film hodnotiť osobitne a niečo iné aj od nich očakávať, keďže ide o rozdielne média a inak prezentujú rovnaký príbeh.

Moje odporúčania na knihy, ktoré majú aj filmovú verziu:
One Day, David Nicholls
Atonement, Ian McEwan
Little Women, Louisa May Alcott

Objavujte nové techniky písania a rozprávania
Keďže čiastočne študujem aj literatúru, okrem nových a zaujímavých literárnych žánrov mi boli predstavené aj rôzne techniky a štýly písania. Úplne inak sa číta príbeh od nespoľahlivého rozprávača alebo viacerých rozprávačov, alebo dej písaný prostredníctvom prúdu myšlienok. Čítanie je tak náročnejšie, ale obohatí čitateľa o novú čitateľskú skúsenosť.

Moje odporúčania na knihy s rôznymi technikami písania a rozprávania:
The Light of Day, Graham Swift
Wuthering Heights, Emily Brontë
The End of the Affair, Graham Greene

Aj vďaka týmto desiatim tipom objavujem neustále nové knihy viacerých žánrov, z rôznych krajín o všakovakých udalostiach. Jazyk a literatúra sú totiž živé javy, ktoré nám každodenne poskytujú zábavu a vzdelanie. Ak vás zaujíma, čo pravidelne čítam, pridajte si ma na goodreads. Určite mi dajte vedieť, či máte aj vy podobné tipy a čo ste naposledy prečítali.

5 komentárov:

 1. Ja som kedysi bola vášnivou čitateľkou a čítala som veľmi často. Postupne, ako prišli nové záujmy a pracovné povinnosti, čas na čítanie sa vytratil. Teraz mi na poličke ležia tri neprečítané knihy (Prečo spíme, Every Last Word & Tvorba úspešného zarábajúceho blogu), no aj napriek tomu som si objednala ďalšiu (Malé ženy) :) Tento čas, kedy som aj ja doma, však chcem venovať čítaniu a určite si v ňom spomeniem na tento krásny článok plný inšpirácie! A určite by som si ako ďalšiu knihu v poradí chcela opäť prečítať moju najobľúbenejšiu - Kto chytá v žite <3

  IVANNA MALIK / prečítaj si: MÔJ AKTUÁLNY PLAYLIST / sleduj ma na IG: @ivannamalik_

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekný, hodnotný článok! ♥ A otvorila som ho aj napriek tomu, že mám čo čítať, len sa k tomu nejako neviem dokopať. Včera som si však pretriedila folders v čítačke, dočítala jednu knihu, dnes som už prečítala tak 20 strán z ďalšej .. ono to snáď príde. :D Čo sa knižného klubu týka, určite som za!

  Väčšinou čítam britských, amerických, slovenských alebo českých autorov. Nikdy mi ani nenapadlo vyhľadávať literatúru z regiónov, o ktorých píšeš. Ale vlastne by to bola niekedy aj fajn zmena. Včera som si stiahla z databazeknih 49 ekníh zdarma i napriek tomu, že naozaj mám čo čítať! No chcem niekedy čoskoro siahnuť aj napríklad po Vilikovskom, lebo som od neho ešte nič nečítala.

  Inak musím povedať, že tiež čítam rôzne žánre a najčastejšie mám naraz rozčítané 2 knihy - nejakú beletriu a niečo odbornejšie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Och, parádny článok! Ja som na strednej zvykla čítať veľmi veľa, bez problémov som každý týždeň čítala novú knihu, no po prechode na výšku, kedy sa mi začali kopiť povinnosti, som od toho výrazne upustila. dodnes sa mi veľmi ťažko berie do rúk kniha, keď viem, že je ďalších tisíc iných vecí, ktoré by som namiesto toho mohla (alebo mala) robiť. A momentálne mi ostáva čas na čítanie skutočne len výnimočne — ráno v autobuse cestou do práce, občas stihnem pár strán počas obedňajšej pauzy, a počas večerov, keď mám voľno. Čo sa žánrov týka, teraz čítam 1984 a veľmi ma to baví, ale moje srdce patrí detektívkam od autorov ako je Agatha Christie, a medzi mojich obľúbených spisovateľov patrí jednoznačne Dan Brown, ktorého sériu s Robertom Langdonom som doslova zhltla a verím, že bude pokračovať ďalej. A určite som za knižný klub — znie to ako super nápad ❤

  SIMPLY BERENICAFacebook PageREAD ABOUT "RECYCLING GLASS — HOW, WHY AND MORE!"

  OdpovedaťOdstrániť
 5. skvelý článok! :)) povedala by som že najčastejšie sa inšpirujem práve filmami alebo seriálmi, ktoré ma už zaujali ak sa neviem rozhodnúť čo si prečítať :) ale taktiež mi pri rozhodovaní veľmi pomáha bookstagram, kde vždy naberiem inšpiráciu čo čítajú ľudia, ktorým sa páčili podobné knihy ako mne :) je to vlastne ako taký knižný klub a veľmi rada tam s ľudmi diskutujem o ich názoroch na rôzne diela :)

  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť

OXFORD © 2017
Theme by Blogs & Lattes

HORE