SLOVENSKÁ ORIGINALITA

2016-12-28

Dovolila som si urobiť poriadny návrat v skoro-celo-sivom outfite (do ktorého som zaláskovaná). Za návrat nepovažujem len príchod do môjho milovaného mestečka, ale taktiež znovu-spojazdnenie blogu a celkové objavenie sa na sociálnych sieťach (neskutočne mi chýbali). Čakala som tu plno novej krvi, nápadov, kreativity, trendov - jednoducho som čakala, že sa tu budem cítiť ako taký nechápavý veterán. Veď už aj v domovine sa cítim ako taký vydedenec - okolo mňa samí mladíci, nepoznávam tu snáď nikoho - moje ročníky sa jednoducho vytratili. No, aby som sa vrátila k pointe - moje očakávania neboli naplnené (bohužiaľ). Našla som len staré dobré tváre (niežeby to vadilo), niektoré dokonca zmizli. Žiadny nový závan jedinečnosti mi do tváre neudrel, zamrzelo. Stále si všímam, to je jedno na akej platforme, v ktorom štáte, že originálni jedinci sú jednoducho nedocenení. Vždy mi je z toho akosi smutno, keď uvidím kreatívneho človeka s novými a sviežimi nápadmi ako sa snaží presadiť a dokonca sa niekedy stáva, že svoje sny vzdá. V zahraničí sa síce aj menej úspešní kreatóri uchytia lepšie ako tu a preto ma táto slovenská scéna mrzí o čosi viac. Ide len o čísla? O to, kto si kúpi drahšiu kabelku? O to, kto pridá každý deň fotografiu s heštegom #fashionista

Nesnažím sa vás tu oklamať, aj ja sa snažím zviditeľniť, aj ja heštegujem, keď sa situácia naskytne, aj ja si fotím pekné veci a potom to postujem na nástenky. Aj ja sa snažím zistiť, čo je krásno, čo sa mi páči, čo ma inšpiruje. Aj ja som jedna z tých "zasvätených", ktorá si našla obľubu v niečom takomto. Aj ja som len človek, aj mňa niekedy trápia čísla či lajky, ale to mi za to nestojí. Viem, že ešte v tejto dobe existujú ľudia a kliknú si na tie zaujímavé stránky, ktoré majú síce chabú návštevnosť, ale robia to z lásky, z radosti a hlavne s vášňou. Na túto tému som sa snáď vyjadrovala asi tisíckrát. Len jednoducho, vždy ma zamrzí, keď dvadsať-minútové video plné tipov na online nákupy, ktoré dotyčná spracuváva týždeň a dá si na všetkom záležať (ukáže ako nakupuje online, objedná veci, veci skombinuje, ku každej sa vyjadrí, ku každej z nich vytvorí vhodný a nositeľný outfit a všetko to spracuje do svojho jedinečného štýlu), má oveľa menej pozretí, lajkov, pozornosti ako video, kde si niekto skúša tri minúty snapchat psí filter či reaguje na to, ako naňho niekto včera reagoval. A preto sa na tento internetový svet pozerám tak trochu s nadhľadom a kritickým očkom. Kedy sa hľadanie krásna a inšpirácie zmenilo na hľadanie peňazí? Nad niektorými článkami len krútim hlavou a bez komentára ich odsúvam preč. Nemá význam sa zamýšľať či na to reagovať, veď aj takí ľudia sú na internete, len ma trošku sklamalo, že ich je snáď aj viac než obvykle. 

kabát: sekáč - šál: h&m - rolák a nohavice: f&f - topánky: deichmann - batoh: ammyla

Aj napriek tomu, že som sa vyťažovala na "nedostatok originality" nesmiem byť tak náročná či krutá a vyzdvihnúť túto nádhernú prácu. Keď som nastupovala na výšku, hľadala som nový a reprezentatívnejší batoh. Našla som ho na sashe, konkrétne na profile ammyly, a neskutočne ma uchvátil. Za skvelú cenu, ručne šitý batoh, ktorý k tomu vyzerá dokonalo. Najviac ma zaujali rôzne farby a motívy, ale ja som nakoniec vsadila na suchú, ale zase nadčasovú čiernu. Tou sa nič nepokazí. Určite odporúčam túto šikovnú žienku - nebojte sa investície. Dokonca som dostala jeden z jej vyrobených odznakov ako darček, a aj keď som musela čakať mesiac, o to viac som bola nadšená pri preberaní balíka. V Bratislave som si dokonca všimla viacero osôb ako nosia jej batohy či kabelky. Podporujem takéto originálne slovenské výrobky! 


11 komentárov:

 1. Outfit ako vždy krása krása! Tlieskam!!! A zdieľam veľmi až príliš názor, že originalita sa u nás necení. Aspoň nie dosť. Z akéhosi divného dôvodu mi príde, že čím viac je človek ovca tým viac lajkov a foloverov a podobných vecí nazbiera. Nie že by o to išlo a bola to celá pointa, ale tým pádom človek ktorý sa o dačo snaží dačo originálne a kreatívne zapadne v snehu ovečiek :/ smutné.
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Myslím si, že zaujať v dnešnom slovenskom módnom svete je fakt ťažké. Všetci sledujú iba to, čo je trendy a in, všetci sa za tým naháňajú a po mesiaci či dvoch, kedy ich milovaný trend je už out, tak tie veci jednoducho nenosia a považujú ich za neaktuálne. Takéto cielené pôsobenie na našej "scéne" je podľa mňa o ničom. Keď je v móde byť "faded" tak sú všetci "faded", keď sú v móde roztrhnuté nohavice s dierami cez celé nohy (niekedy mám pocit, že je použitej menej látky než viac) tak si to všetci budú obliekať a keď je v móde choker tak si ho každý dá, pretože je to proste in aj keď sa im to absolútne nehodí. Poznám ľudí, ktorí choker nosili ešte pred tým ako bol "in", nosia ho aj teraz a nesmierne sa im to hodí a tak to pôsobí na okolie dobre, tak vtedy to beriem. Ale keď niekto nosí niečo iba cielene, iba aby zaujal a priam cítiť, ako sa v tom cíti nepohodlne, tak to nie. Ja som sama príkladom, ako som spomínala tie roztrhané rifle. Sama ich vlastním niekoľko a mám ich rada či sú in alebo nie. Budem ich nosiť aj o rok, aj keď už nebudú v móde.
  Odpusť mi môj dlhočizný komentár. Snáď to budeš vnímať pozitívne, pretože je to fakt skvelý článok, na ktorý sa dá (ako vidíš) vyjadriť, napísať si svoj názor, začať diskusiu...

  IVANNA

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mám rada dlhočízne komentáre a rada diskutujem, takže ti nič odpúšťať nebudem. Čo sa týka trendov, tak tie sú tu na to, aby nás hlavne inšpirovali. Aj ja sa občas k nejakému prikloním, keď ma zaujal a sedí do môjho štýlu - a hlavne viem, že mi to nevydrží len pár týždňov, ale aj roky. Každopádne, ak mi nejaký celkom nesedí alebo mu neviem prísť na chuť, tak ho len z diaľky obdivujem a uznávam, no aj ja poznám pár ľudí, ktorí sa na každý jeden trend vrhnú, či sa im páči či nie, ide o to, čo je in. Toto nepodporujem, priam mi je tých ľudí ľúto. Potom majú plnú skriňu vecí, ktoré na seba už nikdy nedajú...

   Odstrániť
 3. Super napísané! :) Môj blog asi tiež nie je niečím originálny, ale baví ma to a to je hlavné. Nejakého čitateľa si snáď nájde a aj tých pár si veľmi vážim :).
  Inak batoh je super a pozrela som na profil ammyly a hneď ma zaujali asi tri!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tvoje články ma vždy inšpirujú! Či už sú outfitové alebo "kecacie". Aj keď niektorí ľudia robia to, čo ich naozaj baví, nedostanú žiadne ocenenie a ani chválu na rozdiel od tých, čo to len tak odfláknu. Internet a sociálne siete sú plné takýchto nepovšimnutých, ktorí sa snažia z celých síl a robia to zo svojho skromného srdca. Nie! Takých si nikto nevšíma a radšej to každý ignoruje. Mám pocit, že tento svet speje do veľkých sr****k. Takže máš úplnú pravdu a myslím, že to bohužiaľ už nikto nezmení.
  WITH GREY WOLF

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Outfit je skvelý, sivú milujem ♥ A batoh je tiež veľmi pekný.. Tiež ma toto veľmi mrzí, že niektoré videá a články vôbec nie sú tak ocenené ako by mali a viac pozretí má to, kde jeden youtuber rozpráva na druhého a takto to ide ďalej a ďalej.. Hlavne ide o to, aby každého bavilo to, čo robí, ale nie za vidinou nejakej slávy a peňazí..

  OdpovedaťOdstrániť
 6. No, sama za sebe můžu říct, že mám spíš radši výstižné, rychlé věci a myslím, že v tom nejsem sama a proto třeba z toho důvodu lidi více zajímají krátká videa, než ta dlouhá (a to se dá i aplikovat na články). Na druhou stranu dokážu ocenit dobře sepsaný článek, ale stejně tak dokážu ocenit dobře nafocené fotky. Jsou blogy na které chdoím v podstatě jen kvůli fotkám (a samozřejmě tomu, co je na fotkách), a pak jsou blogy, kam se spíš chodím zapřemýšlet (teď mě napadá Pandora Sykes, její styl se mi sice líbí, ale pro mě je neunositelný). Do toho počítám asi i tebe s tím, že z tvého stylu si přeci jen můžu odnést víc, protože je mi blíž.
  Navíc ono asi nejde nikdy přesně zjisti, jak se stalo to, že tenhle a tamta jsou slavní. Někdo může mít skvělé nápady a neproslaví se a někdo může být jen kopírka, ale bude mít štěstí a nebo víc "marketingového" ducha, a lidé jím nbudou zaujatí víc, než tím, kdo na nápad třeba přišel "první" - to dávám do uvozovek, protože mi handrkování, kdo s čím přišel první přijde vtipné, zvláště na internetu, protože všichni se inspirujeme navzájem a všechno tu už bylo :D.
  Ammyly znám už z fler a musím říct, že její práce se mi moc líbí. Hledala jsem nějakou kabelku do školy, sice u mě nakonec zvítězila od jiné autorky, ale můj goal je mít v budoucnu jen kabelky handmade a nejlépe ještě z ČR/SK.

  P.S.: Ty jsi zase předělala design, co? Je dokonalej ♥.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Veľmi pekný outfit. Čo sa týka tvojho názoru, v istom ohľade s tebou súhlasím - ani podľa mňa nie je spravodlivé, ak má niekto, kto sa hrá na snapchate viac likeov/pozretí ako človek, ktorý sa tomu venuje, ale tak čo s tým narobíme, dnes je taká doba. :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Dokonalý brýle, batůžek, kalhoty - všechno. Miluju tvůj styl, co dodat. A taky tvoje články a tvůj blog. A jo, už končím. Napsala jsi to výstižně. Taky mě to někdy dost udivuje a hlavně mrzí, když vidím nějaké super blogy, které mi buď třeba opravdu něco dají nebo jde vidět, že si na něm autorka dala hodně práce... a nejsou vůbec doceněné. Ale i tak se najde spousta blogů, které jsou přesný opak. Úplně miluju články, kde někdo doporučuje svoje oblíbené blogy. Přijde mi to hrozně hezké, se takhle podporovat. Třeba přesně tak jsem našla tvůj blog. :)
  Young, wild and free

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Teším sa, že si späť!
  Mám rada tvoje kecacie články.
  Inak ten batoh je super. Hneď som si pozrela jej ponuku na sashe a úplne mi práve srdce podskočilo pri pohľade na jednu tašku.!

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Nádherný outfit, takovéhle jednoduché ve finále na fotkách vypadají snad vždy nejlépe. :) Jinak mám občas taky takový zvláštní pocit, když vidím, jak jde tolik lidí s davem, všichni v podstatě vypadají stejně, nosí to stejné, líčí se stejně... a to jsou ti nejúspěšnější lidé tady u nás. Ti originální mají málokdy šanci se prosadit, pokud se nebudou cpát všude, používat ty správné hashtagy, kamarádit se s těmi důležitými atd. Každopádně já už to moc neřeším. Přestala jsem přidávat na instagram a jsem tak asi spokojenější. Byla to sice moje nejoblíbenější platforma, ale dennodenně mít v doporučených ty samé lidi (i když po rozkliknutí zjistím, že to je pokaždé někdo jiný, jen stejně vypadá) mě začalo štvát a unavovat. Já na instagram chodila pro inspiraci a uklidnění, protože se tam přidávaly krásné fotky!!! Ne všechno stejné.. :/
  Co se týče těch dlouhých videí, tak se musím přiznat, že jsem spíše zastánce těch kratších a vtipných. Dlouho mi trvá, než najdu někoho, kdo mi opravdu sedne a u koho mi je příjemné poslouchat delší dobu (ale když už se někdo takový najde, klidně vydržím hodinu).

  OdpovedaťOdstrániť

OXFORD © 2017
Theme by Blogs & Lattes

HORE